Şirketlerin Temiz Hava ve Hava Kirliliğinin Azaltılması İçin Politikaları
10/07/2023

Hava kirliliği yaygın ve sinsi bir tehdit olarak Amerika'dan Avustralya'ya ve hatta Antarktika'nın ücra köşelerine kadar dünyamızı kapsamaktadır. Hava kirliliği sorunu, insanlığın dikkatini çekmek ve özellikle özel sektörün çözüm sunucu olarak bu krize odaklanmasını gerektiriyor. 

Şunu göz önünde bulundurmakta fayda var: hava kirliliği nedeniyle meydana gelen ölümler; HIV/AIDS, sıtma ve tüberküloz gibi hastalıklardan kaynaklanan toplam ölümleri geride bırakarak yılda 7 milyondan fazla prematüre bebek ölümüyle sonuçlanıyor. Bu yalnızca çevresel bir endişe değil, aynı zamanda derin bir halk sağlığı acil durumudur.

Alliance for Clean Air gibi ittifaklar hava kirliliğiyle mücadelede önemli adımlar atarken, sorumluluğun sadece bu gruplara ait olmadığını unutmamak gerekir. Büyüklüğü veya sektörü ne olursa olsun her kurum hava kirliliği ile mücadelede çok önemli bir role sahiptir.                       

İşte bu şirketlerin kullandığı bazı stratejiler:

1- Ölçüm ve Azaltım: Şirketler karbon ayak izlerini ölçümleyip emisyonlarını azaltmak için iddialı hedefler belirliyor. Bu süreç, hava kirliliği için sunabilecekleri katkıları anlamak ve ele almak için önemli bir ilk adım olarak görülebilir.

2- Farkındalık: İşletmeler; çalışanlar, müşteriler ve yatırımcılar dahil olmak üzere paydaşlar arasında hava kirliliğinin etkileri hakkında farkındalık yaratmak için çabalıyorlar.

3- Yenilik: Şirketler, hava kirliliğini azaltmayı amaçlayan öncü projeler geliştirmek için yenilikçi fikirler kullanıyor.

Örneğin IKEA,  hava kirliliğini azaltmak için pirinç atıklarının yakımını önleyerek atıkların üretime girdi olarak entegre olması için çalışıyor. Maersk, nakliye için biyoyakıt kullanımına dair çalışmalara yöneliyor. #Microsoft, 2030 yılına kadar dizelden tamamen uzaklaşma sözü verdi ve Google, hava kalitesini incelemek için Street View araçlarını kullanmaya başladı.        

Tüm bu eylemler, alkışı hak etmekle birlikte, yalnızca bir başlangıcı temsil etmektedir. Kurumsal dünya daha fazlasını yapmalı ve bu süreci hızlandırmalıdır. Sadece hava kirliliğine olan katkımızı azaltmak yeterli değildir; temiz havayı geri kazandıran ve gezegenimizi gelecek nesiller için koruyan çözümler için aktif olarak çalışmalıyız.

Şimdi harekete geçmenin tam zamanı.